Tordai Bence: foglalkozzon a kormány a valós gyermekvédelemmel!
2023-11-07Párbeszéd-ZÖLDEK: Alkalmazni fogja-e a kormány az iskolai zaklatás elleni jól bevált prevenciós eszközöket?
2023-11-10Bedő Dávid, a Momentum Mozgalom országgyűlési képviselője írásbeli kérdést tett fel Pintér Sándor belügyminiszternek azzal kapcsolatban, hogy mit tesz a kormány az internetes zaklatások ellen.
A kérdés szövege teljes terjedelmében:
Tisztelt Miniszter Úr!
A magyar társadalom 79 százaléka rendszeresen használja az internetet, a 10-18 éves korosztály 88 százaléka rendelkezik saját profillal a közösségi oldalakon. A koronavírus-járvány hatására az online jelenlét tovább nőtt, akár 50 százalékkal is megnövekedhetett az internetezés időtartama a fiatalok körében, így a lehetséges bántalmazások esélye is fokozódott.
A virtuális felületeken ugyanis a zaklatótól nem lehet fizikailag eltávolodni, a bántalmazás nem szűnik meg hétvégén vagy az iskolai szünetben. Az internetre feltöltött képeket bárki lementheti, és bármikor újra feltöltheti különböző felületekre. Az egyes közösségi oldalakon pedig akárhány felhasználói fiók létrehozható, melyekről újabb és újabb üzeneteket lehet küldeni a kiszemelt áldozatnak.
Ha valakit az interneten egy nyilvános felületen zaklatnak, nem lehet pontosan megmondani, hogy hányan látták az adott fényképet vagy bejegyzést, sokkal több tanúja lehet, mint a nem internetes bántalmazások esetében. A bántalmazással járó megalázottság érzése ezáltal sokkal fájdalmasabb lehet a gyermekeknek akkor, ha még azt sem lehet megállapítani, hogy pontosan kikhez juthatott el a megalázó tartalom.
A hazai adatok szerint (Heliotis, 2015.) a gyermekek 80 százaléka nagyon súlyos problémának tartja az online bántalmazást, súlyosabbnak, mint a fizikai vagy lelki erőszakot. Az UNICEF Magyarország 2020-ban készült online feltérképezése alapján, a válaszadó gyermekek 60 százalékát csúfolták már az interneten, a megkérdezett lányok 55 százaléka pedig zaklatást is tapasztalt az online térben, míg a fiúk esetében ez az arány 27 százalékos.
Fentiekkel összefüggésben kérdezem a Miniszter Urat:
Milyen lépéseket terveznek megvalósítani az iskolás gyermekeket érintő internetes zaklatások számának visszaszorítása, és e súlyos, adott esetben maradandó következményekkel járó, lelki traumát okozó cselekmények megelőzése érdekében?
Várom érdemi válaszát!
Válaszra köteles a miniszter 2023. november 22-éig.