Országgyűlés: Az MSZP politikusa felszólalt a Pride és az LMBTQ emberek mellett
2022-07-20Mit jelent az LMBTQ?
Az LMBTQ (Leszbikus, Meleg, Biszexuális, Transznemű, Queer, +) az LGBTQ+ (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer) angol betűszó megfelelője. Az elnevezés ezen társadalmi csoportok által alkotott közösség összefoglaló megjelölésére használatos.
A közösségen belüli csoportok kialakulásának a legfőbb oka az volt, hogy az LMBTQ csoporton belül minden személy megtalálhassa a saját közösségét, szexuális preferencia és önazonosság alapján.
Tapasztalat az, hogy betűk, a kifejezések pontos értelmezése és az azokhoz tartozó csoportok meghatározása még azok számára is gondot okozhat, akik amúgy teljes jóindulattal viseltetnek az LMBTQ társadalommal szemben.
Ez a hozzáállás persze nem meglepő. Részben azért, mert néhány kifejezésnek tényleg összetett jelentése van, részben pedig azért, mivel maguk az LMBTQ szervezetek körében sem egységes a betűszavak használata, gyakran más betűkkel kiegészítve használják ezt a mozaikrövidítést. A jelenleg általános betűszóban a „+” jel mutatja, hogy a leggyakoribb LMBTQ+ társadalmi csoportokon kívül még számos csoport található a közösségben.
A három legegyszerűbb, szinte mindenkinek egyértelmű betű: L, M, B
LMBTQ+
LESZBIKUS
Az „L” betű jelentése: leszbikus. Szexuális irányultságra utal, a homoszexuális nők elnevezése, akik nőként nők iránt vonzódnak mind érzelmileg, mind szexuálisan.
LMBTQ+
MELEG
Az „M” betű jelentése: meleg. Szexuális irányultságra utaló, leggyakrabban a férfi homoszexuálisok esetén használt kifejezés. Tehát olyan emberekre, akik férfiként férfiakhoz vonzódnak mind érzelmi, mind szexuális értelemben.
Míg az angolban a (meleg = gay) egyértelműen férfiakra értendő, addig a magyarban tévesen gyűjtőfogalomként is használatos, mind a női és férfi homoszexuálisokra használt, nem sértő kifejezésként.
LMBTQ+
BISZEXUÁLIS
A „B” betű jelentése: biszexuális. Szexuális irányultságra utaló kifejezés, mely olyan emberekre utal, akik mindkét nem felé nyitottak az érzelmi és a szexuális kapcsolatra. Tehát lehet ellenkező nemű (heteroszexuális) és azonos nemű (homoszexuális) érzelmi, szexuális kapcsolatuk is.
A következő két betű és kifejezés (a Transznemű és a Queer) már sokak számára nehezebben meghatározható fogalmak.
LMBTQ+
TRANSZNEMŰ
A „T” jelentése: transznemű/transzgender. Szemben az előzőkkel, ez a szó nem egy szexuális irányultságra, hanem egy identitásra, önazonosságra utal. A transznemű ember esetén a születéskor megállapított biológiai nem, a gondolkodásban, az éntudatban és a társadalomban megélt nem különbözik.
A transznemű/transzgender ember lehet tehát az egyértelmű és biológiai külső és belső nemi jellegekkel ellentétes éntudattal élő személy, de nem feltétlen definíciója: férfi testben nőként és fordítva. Ezen belül a szexuális preferenciája hasonlóan önazonos lehet, tehát például heteroszexuális, homoszexuális, biszexuális, aszexuális stb. is.
Korábban az interszex embereket is idesorolták, azonban őket teljesen más, biológiai okok miatt külön csoportként kell kezelni.
LMBTQ+
QUEER
A „Q” jelentése: queer, azaz fura/érdekes (magyarban nincs konkrét fordítása). A legnagyobb gondot a pontos értelmezésben az okozza, hogy a szónak több jelentése és alkalmazása is van.
A queer általános megfogalmazásként egy gyűjtőfogalom, használatos az egész LMBTQ+ társadalomra. Így értve használják az átlagostól (a többségi társadalom által elfogadottól) eltérő, furcsa, különös és szokatlan szexualitású, viselkedésű emberekre. Hasonlóan használja az angol, mint a magyar társadalom a „meleg” szócskát a Közösségre.
Emellett a queer kifejezést használja olyan ember is önmagára, aki vagy nem tudja, vagy nem akarja meghatározni saját szexuális hovatartozását, önazonosságát még nem ismeri, de jelezni kívánja, hogy elkezdte az önazonosságát keresni.
A „plusz betűk” újabb csoportokat jelölnek és még jobban árnyalják az LMBTQ társadalmat.
LMBTQ+
INTERSZEX
Az „I” jelentése: interszex. Az interszex az egyén nemi identitását írja le, egy testi-biológiai állapotot.
Az interszex emberek olyan biológiai nemi jellegzetességekkel rendelkeznek, amelyek alapján nem sorolhatók be kizárólagosan biológiai női vagy férfi kategóriába. Ezek a különbözőségek megjelenhetnek a kromoszómákban, nemi mirigyekben, hormonokban vagy nemi szervekben is, tehát eredményezhetnek kívülről látható vagy nem látható tulajdonságokat. Tehát az interszex személy részben vagy teljesen mindkét biológiai nemhez tartozó szervekkel rendelkezhet.
Az interszex emberek ugyanúgy azonosíthatják magukat férfiként, nőként, transzneműként vagy egyéb nemi identitással, illetve lehetnek heteroszexuálisok, homoszexuálisak stb. Előfordul, hogy egy interszex embert születésekor fiúként vagy lányként sorolják be, és eszerint is nevelik, de később mégis más lesz a nemi identitása.
Az interszex emberek, a fentiek ismeretében, tulajdonképpen nem sorolhatók az LMBTQ társadalomhoz, mégis részei annak, hiszen az LMBTQ aktivizmus általánosságban küzd az olyan emberek jogaiért, akik az elvárt bináris biológiai és társadalmi nemi normákon kívül esnek.
ASZEXUÁLIS
Az „A” jelentése: aszexuális. Ez a szexuális orientáció egyik fajtája, mely esetén a személy ugyan fizikailag és biológiailag képes szexuális életre, de azt nem kívánja. Az aszexuális ember nem, vagy csak nagyon ritkán létesít szexuális kapcsolatot mással.
Az aszexuális személyek érzelmi szükségleteik szempontból nem különböznek embertársaiktól. Sőt, ugyanúgy rendelkezhetnek szexuális vággyal, de nincs késztetésük arra, hogy szexuális aktust létesítsenek valakivel vagy találjanak maguknak szexuális partnert.
PÁNSZEXUÁLIS
A „P” betű jelentése: pánszexuális. A pánszexuális ember nemi hovatartozástól és szexuális önazonosságától függetlenül képes szexuális-romantikus kapcsolatot létesíteni más személlyel. Tehát, az életük során lehet ellenkező nemű (heteroszexuális) és azonos nemű (homoszexuális) érzelmi-szexuális kapcsolatuk is, de annak kiindulása nem azonos a biszexuális emberek indíttatásával.
A biszexuális egyént a másik személy esetén néha a sajátjánál különböző biológiai nemhez való vonzódás, néha pedig a sajátjával azonos biológiai nemhez való vonzódás motiválhatja. A pánszexuális személy viszont a másik emberhez, mint személyhez vonzódik és nem figyeli annak biológiai-társadalmi nemét (genderét). Egyszerűen fogalmazva az emberhez vonzódik érzelmileg, a személybe szeret bele és csak másodlagosan foglalkoztatja annak szexualitása, nemi hovatartozása és szexuális önazonossága.
Néhány kifejezés, amely nem tartozik az LMBTQ+ betűcsoportba, de érdemes azokat pontosabban megismerni.
CROSS-DRESSING
A cross-dressing egy viszonylag újkeletű kifejezés. A cross-dressing esetén nincs az ellenkező nemhez köthető viselkedés, kimerül az ellenkező nemhez társadalmilag elfogadott-konstruált ruhadarabok hordásával.
A motiváció lehet a kényelem, a feltűnésre való igény, a „lebukás esélyének izgalma”, de lehet egyszerű szórakoztató-ipari tevékenység is. Viszont ez sem keverendő össze a fetisizmussal, vagy a drag műfajjal, mely utóbbi egy művészeti irányzat.