Közlemény: Női Egyenlőség Világnapja
2023-08-26[Külföldi sajtónak] Közlemény: EuroPride 2023 eseményről
2023-09-18Augusztus hónapban közösségi médiás oldalainkon Hanzli Péter és Nagy Sándor könyvéből kaphattok ízelítőt a magyar LMBTQ emberek történetéről. A 2022-ben kiadott, „Az üldöztetéstől a Büszkeségig – A magyar LMBTQI emberek története a kezdetektől az ezredfordulóig” a magyar LMBTQ történelem egy sarokköve, hiszen rendkívül alulkutatottnak mondható mindaz, amit a rendszerváltoztatás előtti gyakorlatokról, s LMBTQ emberek életeiről tudunk.
A Háttér Társaság működtetésében működik Magyarország legnagyobb LMBTQ archívuma, ahol közel minden fellelhető forrást megtalálhattok a magyar LMBTQ emberekkel kapcsolatos kutatásotokhoz! Az archívum mellett az OSA archívuma is rendkívül gazdag gyűjteménnyel rendelkezik LMBTQ-tekintetben.
A „homoszexualitás” a magyar büntetőjogban.
Több százéves gyakorlata volt annak, hogy Magyarország terültén hogyan büntetik a homoszexuálisok szexuális aktusait, Bibliai nevén a szodómiát.
Egészen 1878-ig csak elvétve volt szokásjoga a büntetőgyakorlatnak, valamint kodifikációs kísérletek, viszont 1878-ban a Csemegi-kódex 175. paragrafusa az akkori porosz szabályozást átvéve úgy fogalmazott a homoszexualitásról, mint az „erkölcstelen természetellenes aktus”, mely öt év szabadságvesztéssel büntethető.
Eztán 1961. december 15-én fogadta el az Országgyűlés a Magyar Népköztársaság Büntető Törvénykönyvéről szóló 1961. évi V. törvényt, amely megszüntette a férfiak közötti, beleegyezésen alapuló szexuális kapcsolat büntethetőségét.
A homoszexualitás megjelenése a nyilvánosságban és a sajtóban a 19-20. században.
Legtöbbször nem adhattak tudósítást a tárgyalásokról a sajtóban, ugyan néhány egyéb büntetőpernél, amennyiben köztudott volt a homoszexualitás tényállása, „perverzitásként” fogalmazták meg azt.
Fontos azonban, hogy egyáltalán nem újkeletű az, amit napjainkban látunk azzal kapcsolatosan, ahogy az LMBTQ embereket össze akarják mosni a pedofil bűntettet elkövetőkkel, nem csak hazánkban, hanem a világ szinte minden táján a szélsőjobboldali ideológiát hirdetők.
Már 1914-ben is írásos tény van „Az Est”-ből „A százados bűne” címmel, melyben a homoszexualitást a pedofiliával mossák egybe.
Fontos azt látnunk a történelemből, hogy minden építi a jövőt: alaptalanok azon állítások, melyekben az LMBTQ társadalmat bármilyen módon is össze akarják mosni a gyermekbántalmazókkal. Ha már 1914-ben is alaptalan volt, több mint száz évvel később miért dőlünk be még mindig ennek az alaptalan érvelésnek?
A homoszexualitás és a Holocaust.
Ahogy a nácizmus 1933-ra teljhatalomra jutott Németországban, úgy 1935-ben már szigorították is a német büntetőjogot, mely okán megugrott az elítéltek száma. A rendszer szélsőségesedésével, a fajelmélet erősödésével a zsidó és cigány kisebbségek mellett nem csak Németországban, de Közép-Kelet Európában, így Magyarországon is koncentrációs táborokba küldték az LMBTQ embereket, ahol rózsaszín háromszöggel jelölték őket.
Sajnos Magyarországon nem áll rendelkezésre elég történelmi információ azzal kapcsolatban, hogy pontosan hány LMBTQ embert érinthetett a Holocaust, viszont fontos azt látnunk, hogy a homoszexualitás nyilvánossága ebben az időszakban rendkívül alacsony volt, főleg rajtaütéseken át derülhetett ki.
Az 1944-es nyilas hatalomátvételt követően a „magyar fajjal összeegyeztethetetlennek” tartotta Szálasi az LMBTQ csoportot. Sajnos napjainkban Magyarországon is egyre erősebb nyilvánosságot és szerepet kap a szélsőjobboldal, akik hasonló neonáci ideológiákat hirdetnek az LMBTQ emberekkel kapcsolatban. Ahogy a huszadik század is bebizonyította, nem szabad ezen szélsőséges ideológiáknak hinni, hiszen csak rosszul jöhetünk ki belőle.
Az államszocializmus ellentmondásai.
A világháborúkat követően egymást váltva a fehér- és a vörös terror, Magyarországon 1956. után konszolidálódni kezdett a rendszer, megszületett a Gulyáskommunizmus, Magyarország lehetett sokáig a „legvidámabb barakk” a szocialista blokkban.
A Kádár-korszak eleinte katasztrofális kezdeti évei előtt az LMBTQ emberek is profitálhattak a rendszerből, hiszen 1961-ben az állampárt dekriminalizálta a homoszexualitást. Ennek ellenére a rendőrség és a társadalom se volt túlságosan elfogadó, a kormányzat ezen felül nem tett semmit az LMBTQ emberek jogainak érdekében, sőt, arra kényszeríti az állambiztonság a melegeket, hogy legyenek besúgók.
Ennek ellenére kisebb liberalizáció is megfigyelhető: kiadnak LMBTQ-műveket, időnként filmeket vetítenek a témában, valamint engedik a LMBTQ témájú szórakozóhelyek, kávézók működését a fővárosban. Sőt, a korszak végére megalakulhatott az első LMBTQ jogokkal foglalkozó érdekképviseleti szervezet, a „Homeros-Lambda”.
Természetesen nem szerveződhetett egy érdekcsoport sem ebben a korszakban, azonban több hely, főleg Budapesten, meleg ismerkedőhelyként működhetett, például a Rác-fürdő (sRác-fürdő), Dunakorzó, vagy éppen a pécsi dóm parkja. Az egyik legismertebb hely azonban az „Egyetem Presszó” volt, ahol napközben egyszerű presszó hangulat, azonban esténként főleg melegek és leszbikusok jártak.
Fontos érzékelni, hogy az LMBTQ közösséget a történelem során mindig társadalmi kirekesztettként kezelték, távolságot tartottak tőlük, azért, mert nem azt szeretik, akit kéne a többség szerint – napjainkra azonban mindannyian érzékeljük, hogy mindahányan ugyanolyan emberek vagyunk mindettől függetlenül. A tolerancia az egyik legfontosabb érték a társadalomban, ne hagyjuk azt elveszni!
A rendszerváltoztatás
1989 után Magyarországon is lehetőség nyílt arra, hogy társadalmi mozgalommá alakuljon az LMBTQ emberek közössége. Ez elősegíti az LMBTQ emberek elfogadottságának társadalmi mértékét, érdekképviseletét és különféle szolgáltatások megszervezését.
1992-re a „Mások” című lap szerkesztőinek kezdeményezésére megszervezték az első Pink Pikniket, mely 1996-ig töltötte be a „Pride” felvonulást. 1997. szeptember 6-án pedig megrendezték az első Budapest Pride felvonulást, mely 2023-ban huszonnyolcadik alkalommal lett megrendezve, több, mint 35.000 résztvevővel.
A magyarországi LMBTQ jogok fejlődése nagyjából biztosított volt egészen 2010-ig, amikor a Fidesz-KDNP első kétharmados kormányát megalakította – a 2011-es Alaptörvény egyértelműen homofób és kirekesztő. Ezen időszak, elmúlt 13 év az, amiért 2023-ban a demokratikus ellenzék öt pártja megalakította a Sokszínű Magyarországért Képviselői Csoportot.
Forrás: Hanzli, P., & Nagy, S. (2022). Az üldöztetéstől a büszkeségig: A magyar LMBTQI emberek története a kezdetektől az ezredfordulóig. Háttér Társaság.