Közlemény: Az AIDS Elleni Világnap
2022-12-01Megbeszélés Budapest főpolgármesterével
2023-01-30Nagyköveti fogadás és LMBTQ politikai fórum az Országházban
A Sokszínű Magyarországért parlamenti képviselői csoport mintegy öt pártja és közel harminc delegáltja vett részt a 2023. január 25-én 9:00 és 11:00 között megrendezett nagyköveti fogadáson, melyen mindösszesen 22 ország nagykövetsége képviseltette magát hivatalosan, közülük mintegy tíz nagykövet, köztük az amerikai, az izraeli, a holland, az ír, a japán, a svájci, valamint a kanadai és a norvég. Az esemény célja a képviselői csoport szakpolitikai céljainak debütálása és a kapcsolatalakítás volt.
Az esemény jelentősége történelmi, hiszen először került egy nagyszabású, LMBTQ-jogokkal foglalkozó esemény megrendezésre a Parlament Vadásztermében. A helyszín szimbolikus, hiszen az Országház falain belül erről a témáról pozitívan még senki sem mert beszélni. Az eseményt Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője az alábbi szavakkal nyitotta meg:
„Az LMBTQ jogok védelme és a sokszínű, befogadó társadalom előmozdítása az elmúlt években jelentős csorbát szenvedett Magyarországon a kormánypártok parlamenti szupertöbbsége által keresztülvitt számos új jogszabály miatt. A házasságot és a szülőséget korlátozó meghatározás Magyarország Alaptörvényében vagy a hírhedt 2021-es LMBT-ellenes törvény csak két jól ismert példa a diszkriminatív és átgondolatlan új jogi intézkedések egész sorából. Az Országgyűlésben végzett mindennapi munkánk során egyre gyakrabban szembesülünk a Fidesz által benyújtott, az LMBTQ közösséget célba vevő és alapvető emberi jogaikat korlátozó javaslatokkal. […]”
Az esemény megnyitóját követően Simon Noel, a Sokszínű Magyarországért koordinátora felvázolta a 2023-as évre, a politikai pártok együttműködésének köszönhetően, a politikai célokat, mely meghatározza az LMBTQ jogokkal foglalkozó civil szervezeti tervüket, a diplomáciai tervüket és a programtervüket. Ez az alábbi három szakpolitikai célban teljesedik ki:
- Az iskolai diszkrimináció és bullying (zaklatás) felszámolása a nemzeti kisebbségek és az LMBTQ, fogyatékossággal élők tekintetében,
- Az alapvető emberi jogok és queer jogok törvényjavaslati szinten való visszaállítása,
- Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) átgondolt újraépítése, az Európai Bizottság iránymutatásai szerint.
A vonatkozó programtervben a koordinátor kiemelte, hogy „nem akarjuk a magyar emberi jogi civil szervezetektől a munkát elvenni, de úgy gondoljuk, hogy fontos, hogy megmutathassuk az LMBTQ közösségnek és más kisebbségeknek, hogy itt vagyunk” – ennek kapcsán számos programjavaslatuk, mint az az LMBT Történeti Hónapban és a Pride Hónapon történő eseményszervezés.
A civil szervezetekkel kapcsolatban a koordinátor beszámolója szerint a képviselői csoport egy rég eltűnt hidat szeretne visszaépíteni a politika és a civil szervezetek között, így egy hasonló nagyszabású találkozót szerveznek velük is, mint a nagykövetekkel. Ezen felül lobbimunkával szeretnék segíteni a szervezeteket az ötpárti együttműködés.
A diplomáciai terv kapcsán, a nagykövetek előtt kiemelésre került, hogy fontos, hogy egy olyan elnyomó és öncenzúrát igénylő környezetben, mint a ma Magyarországa, fontos, hogy megmutassuk: „nem a fejlett világ fogott össze a kormány ellen, hanem a kormány fogott össze a fejlett világ ellen”. A diplomáciai kapcsolatok célja, hogy a nemzetközi intézmények előtt a magyar LMBTQ közösség érdekeit hatékonyan tudjuk képviselni, hiszen az ország kormánya erre nem ad teret, megfosztva ezzel mintegy félmillió magyart a véleményérvényesítéstől.
Az esemény hátralevő részében a nagykövetek és munkatársaik, valamint a magyar országgyűlési képviselők és munkatársaik véleménycseréje következett. Az esemény további jelentősége, hogy az elkövetkezendő időszakban szoros együttműködés várható a lentebb felsorolt nagykövetségek és a parlamenti képviselői csoport között.
A fogadáson Argentína, Ausztria, Belgium, Chile, Dánia, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Izrael, Japán, Kanada, Mexikó, Németország, Norvégia, Olaszország, Peru, Spanyolország, Svájc és Svédország nagykövetségei képviselték magukat. Mindösszesen mintegy harminc delegált vett részt a szakmai programon, közülük mintegy tíz nagykövet.
A képviselői csoportból Bakos Bernadett (LMP – Magyarország Zöld Pártja), Kanász-Nagy Máté (LMP – Magyarország Zöld Pártja), Lőcsei Lajos (Momentum Mozgalom), Orosz Anna (Momentum Mozgalom), Sebők Éva (Momentum Mozgalom), Szabó Rebeka (Párbeszéd Magyarországért), Szabó Tímea (Párbeszéd Magyarországért), Tordai Bence (Párbeszéd Magyarországért), Vajda Zoltán (Magyar Szocialista Párt) valamint a pártok szakpolitikusai, elnökségi tagjai, a nemzetközi képviselői és önkorményzati képviselői voltak jelen. Mindösszesen 28 magyar delegált vett részt a szakmai programon.