Folyik az ajánlás aláírások gyűjtése és egyre több LMBTQ ember szembesül ezzel. Egy LMBTQ embernek most egy Jobbikos jelöltet kell(ene) támogatnia és október 13-án egy Jobbikos jelöltre kell(ene) szavaznia. És ez egy komoly dilemma.
A részletek túlzott kifejtése nélkül:
A megértés szempontjából fontos tudni, hogy a demokratikus ellenzéki pártok nem jószántukból, nem politikai félrecsúszásuk okán vették be a szélsőjobbos pártot az ellenzéki összefogásba.
A Fidesz-KDNP által kialakított politikai légkörben és az általuk átszabott választási rendszerben a saját győzelmüket csak a velük szembenálló erők teljes összefogása veszélyeztetheti. Még így sem biztos, hogy az ellenzék nyer, de csak így van egyáltalán esélye megpróbálni.
Számos olyan település – sőt még budapesti kerület is – van, ahol a Jobbik annyi szavazatot kapott az elmúlt választásokon, hogy ha nem kerülnek be az összefogásba, még matematikailag sincs esély a Fidesz legyőzésére. Ezeken a helyeken elkerülhetetlen volt tehát a Jobbikkal is megállapodást kötni. A megállapodás része, hogy a Jobbik az adott településen (kerületben) valahány egyéni képviselőt indíthat.
De csak ismételni tudjuk, ez az összefogás nem politikai közösséget, vagy azonosságot jelent, csupán egy választástechnikai, egy matematikai összefogás.
Itt rögtön spoilereznénk a végső konzekvenciára:
Mindenkinek a saját szempontjai alapján kell döntenie úgy, hogy mérlegeli a pro/kontra érvek súlyát a saját életével, érzéseivel kapcsolatban.
A két legfontosabb tény:
– A jelenlegi homofób és a demokráciát földbe taposó Fidesz hatalmat el kell söpörni.
– Most nem csak matematikai, hanem reális esély van erre és ez az esély soha nem volt még ennyire nagy.
Írjak alá vagy ne írjak alá jobbikos jelöltnek?
Azzal, hogy most aláírod a jelölté váláshoz szükséges ajánlóívet, még nem kötelezed el magad és nem hazudtoltad meg az elveidet. Csupán megadod a lehetőséget, hogy a választókerületedben legyen ellenzéki-összefogás jelölt. Arról, hogy ténylegesen rá szavazz, még van időd gondolkodni.
(És ehhez későbbi írásunkban újabb támpontokat adunk majd.)
Kutyából lesz vagy nem lesz szalonna?
A Jobbikkal kapcsolatban a kontra vélemény az, hogy a náci az náci marad. És ebben van igazság, hiszen nem lehet a homofóbiát egyik pillanatról a másikra kikapcsolni a Jobbikos politikusban.
A pro vélemény viszont az, hogy a Jobbikból már kiszakadt az a szélsőséges tagság, amely tevőlegesen és hangosan homofób (és cigányellenes, és antiszemita). Ők már nem tagjai a pártnak. És az is az igazság, hogy a Jobbiknak számos olyan politikus tagja van, aki magánemberként nem homofób, a párthoz más okból csatlakozott.
Továbbá fontos, hogy az önkormányzati testületben meg fog maradni a választási összefogás egysége. Amelyben a demokratikus pártok igenis meg fogják majd oldani, hogy az LMBTQ szempontból fontos kérdésekben a Jobbikos képviselő megfelelően szavazzon.
El kell majd mennem szavazni?
Mindenképpen. Bármilyen döntést hozol, az nem opció, hogy nem mész el szavazni. Az összefogás polgármesterére (és Budapesten a főpolgármesterre) legalább add le a szavazatod, ha az egyéni jelöltre nem is.
Az én egy szavazatom is számíthat majd?
A válasz egyszerűen az, hogy igen. Számos olyan egyéni választókerületet tudunk, ahol pár szavazat különbség döntött egy egyéni mandátum sorsáról. Sőt az is előfordulhat, hogy ugyan az egyéni jelölt alulmarad, de a teljes településre számítva annyi töredékszavazatot hoz, hogy az +1 összefogás listás mandátumot eredményez.
Szavazatommal a Jobbikot erősítem majd?
Nem. Az esetleges Jobbik jelölt nem saját pártjának színeiben indul, hanem egy „pártcsoport” égisze alatt. Ezért a választás végén nem lehet majd olyan statisztikát csinálni, hogy az összefogáson belül a pártok egymáshoz képest erősödtek vagy nem erősödtek.
Összefoglalva:
Bár az ajánlás és a szavazás mindnekinek a magánügye, abban senkit nem kívánunk befolyásolni, az ajánlás aláírását tudjuk javasolni. Hiszen az csak az indulás lehetőségét biztosítja. Későbbi írásunkban pedig részletesebben körüljárjuk, hogy egy LMBTQ ember vajon szavazzon vagy ne szavazzon olyan Jobbikos jelöltre, aki egyébként a Fidesz-ellenzék összefogás jelöltjeként indul.
Addig pedig beszéljünk, sőt akár vitatkozzunk is erről a témáról.
Szerzők: Gáspár Zoltán és Pusztai Patrik